Domov » Domácnosť » Ako vyčistiť čalúnený nábytok do 15 minút
Kategórie
Domácnosť Rady a tipy

Ako vyčistiť čalúnený nábytok do 15 minút

Či už chcete predĺžiť životnosť obľúbenej sedačky alebo oživiť retro kreslo po starých rodičoch, pravidelné čistenie (raz za sezónu) môže zachytiť nečistoty skôr, ako sa stanú súčasťou vášho nábytku. Vďaka tomuto plánu zvládnete vyčistiť čalúnený nábytok do 15 minút.

Čo budete potrebovať na čistenie čalúnenia?

Vysávač vhodný na mokré aj suché vysávanie, jemnú handričku, klasické mydlo alebo prípravok na čistenie čalúnenia. Pre čistenie staršieho alebo veľmi znečisteného nábytku môžete použiť aj kefu, alebo násadku na vysávač, ktorá sa dostane hlboko do vlákien čalúnenia.

Dôkladné vysávanie nábytku

Skôr než použijete mydlo a vodu, je potrebné z nábytku odstrániť všetky pevné nečistoty a prach. Pomocou násadky na čalúnenie robte krátke, prekrývajúce sa ťahy smerom zľava doprava, teda krížom na smer vlasu látky. Táto technika je účinná hlavne pri vysávaní semišu, žinilky a zamatu. Ak máte násadku s malou kefou, použite ju na vysávanie kombíkov, zipsov alebo výšiviek.

Vysávanie sedačky
Pri vysávaní robte krátke, prekrývajúce sa ťahy.

Ručné čistenie hlbokých škvŕn na sedačke

Ak si na sedačke alebo kresle všimnete staršiu, hlboko zažranú škvrnu, pokúste sa ju pred tepovaním odstrániť ručne. Môžete na to použiť jemnú kefku, mydlo a vodu. Ak sa škvrna nedá odstrániť obyčajným mydlom, môžete vyskúšať prášok na pranie alebo sódu bikarbónu, ktorú zmiešate s trochou vody. Všetky chemické čističe najskôr otestujte na nenápadnom mieste a uistite sa, že nespôsobujú zmenu farby látky.

Tepovanie alebo mokré čistenie nábytku

Ak máte vysávač s funkciou mokré vysávanie, tepovanie celého kusu nábytku zvládnete veľmi rýchlo. Samozrejme, môžete to urobiť aj ručne, stačí ak celú sedačku alebo kreslo prebehnete kefou s mydlovou vodou. Sústreďte sa na tie časti nábytku, na ktorých sa zachytáva najviac nečistôt – sedadlo a opierka hlavy, prípadne opierky rúk. Po ručnom tepovaní nechajte nábytok dôkladne preschnúť.

Pravidelná údržba čalúneného nábytku

Okrem hĺbkového čistenia, ktoré je vhodné vykonať raz za rok, bude dôležitá aj pravidelná údržba. Aspoň raz za týždeň čalúnený nábytok povysávajte. Sústreďte sa na medzery medzi poduškami. Vyhnite sa častému a intenzívnemu drhnutiu kefou, ktorá by mohla látku poškodiť.