Domov » Domáce zvieratá » Krásny kožuch po celý rok: Čo prezradí srsť o zdraví vášho psa?
Kategórie
Domáce zvieratá Rady a tipy

Krásny kožuch po celý rok: Čo prezradí srsť o zdraví vášho psa?

Pekná, lesklá srsť nie je iba otázkou estetiky, ale i znakom dobrého zdravotného stavu vášho štvornohého priateľa. Často je to práve huňatý kožuch, ktorý môže naznačiť zdravotné ťažkosti a upozorniť vás na to, že so psíkom niečo nie je v poriadku.

Ako funguje psí kožuch?

Srsť psa slúži hlavne na to, aby ho udržala vášho v teple počas studených dní. Významnú funkciu ale má aj počas leta. V zime sa srsť „dvíha” vďaka malým svalom v koži psa (podobne ako keď máte zimomriavky), vďaka čomu dokáže udržať pri tele viac tepla. V lete pôsobí vzduch zachytený medzi chlpmi ako izolant a ochrana pred vonkajšou horúčavou.

Kvalitna výživy ovplyvňuje srsť vášho psa

Strava psa je veľmi dôležitá pre zdravie jeho kožucha. Srsť psa je z 95 % tvorená bielkovinami. Preto je dôležité, aby bol v jeho strave dostatok bielkovín. Ich nedostatok v strave zvyčajne spôsobuje, že srsť je krehká a lámavá. Pozrite sa na zloženie krmiva pre psov a uistite sa, že obsahuje dostatočné množstvo mäsa. Lacné krmivá pre psov majú často malý podiel mäsa, čo znamená, že pes v strave príjme malý podiel bielkovín a veľa „vyplňujúcej” hmoty bez výživovej hodnoty. Dobrou výživou tiež zabezpečíte, že črevná mikroflóra vášho psa bude v rovnováhe, čo povedie k lepšej imunite.

Je vypadávanie psej srsti problém?

Väčšina psov pĺzne dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Obmieňajú svoj letný a zimný kožúšok. Niektorí psi môžu pĺznuť častejšie, ale zvyčajne to závisí od veku a plemena. Niektoré plemená majú vlasovú štruktúru kožuchu (napríklad yorkshirský teriér alebo maltézsky psík) a nepĺznu takmer vôbec. Iné, so štruktúrou srsti, pĺznu v pravidelných cykloch. Pĺzne váš pes častejšie, ako je obvyklé? Ak si všimnete výrazné vypadávanie srsti alebo plešiny, obráťte sa na svojho veterinára. Môžu byť spôsobené závažnými zdravotnými problémami alebo kožnými infekciami, ktoré je potrebné liečiť.

Pĺznutie psa
Väčšina psov pĺzne dvakrát ročne, na jar a na jeseň.

V čase pĺznutia môžete psa vyčesávať každý deň. Počas roka potom stačí raz týždenne, ale samozrejme zohľadnite plemeno vášho psa. Niektoré dlhosrsté plemená vyžadujú každodennú starostlivosť. Pre krátkosrsté psy sa hodia masážne rukavice, ktoré jemne odstránia uvoľnenú srsť a navyše masírujú pokožku. Aby vás vypĺznutá srsť v domácnosti príliš netrápila, môžete psíka v tomto období okúpať. Srsť tak zostane vo vani alebo sprche. Aj napriek morkému odstraňovaniu srsti je možné vypadávanie chlpov na pohlahu a nábytok, oplatí sa preto zaobstarať si kvalitný vysávač na psiu srsť.

Starostlivosť o srsť

Kabát vám povie veľa o zdraví vášho štvornohého priateľa. Je preto dôležité, aby ste sa oň pravidelne starali. Umyte svojho psa, ak sa počas prechádzky ušpinil a je pokrytý napríklad bahnom. Psy sa nedokážu umyť samé tak, ako napríklad mačky, budete im preto musieť pomôcť. Srsť a pokožku tiež pravidelne kontrolujte. Zamerajte sa na zamotané miesta, hlavne okolo chvosta a zadných labiek, ale i uší a brucha. Skontrolujte prítomnosť bĺch, kliešťov a podobne. Niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia starostlivosť o psiu srsť:

  • Pri česaní psa postupujte od hlavy k chvostu, aby ste nevynechali žiadne miesto.
  • Kefujte vždy opatrne, pretože hrubé a drsné škrabanie môže poškodiť pokožku psa alebo bolestivo vytrhať srsť.
  • Skontrolujte, psie pazúriky nie sú príliš dlhé alebo zlomené, a ak je to potrebné, upravte ich.
  • Aby bolo čistenie trochu znesiteľnejšie, vyvolajte v psíkovi dobrý pocit pohladením či odmenou.
  • Ak nezvládate starostlivosť o srsť vášho psíka sami, využite služby psieho salónu.

Starostlivosť o psiu srsť v lete

Podobne ako ľuďom, aj psom môže byť v lete naozaj horúco. Väčšina psov nevyžaduje strihanie srsti nakrátko (môže to psovi dokonca ublížiť). V lete stačí pravidelné vyčesávanie pĺznucej srsti. V každom prípade sa uistite, že váš pes môže ležať v tieni a má čerstvú pitnú vodu. Dlhé prechádzky odložte na chladnejšie večery. Ak váš pes rád pláva, navštívte s ním jazero alebo rieku, v ktorej sa môže schladiť. V neposlednom rade nikdy nenechávajte psa v aute. Dokonca aj v tieni alebo pri otvorenom okne môže byť teplota pre vášho psa príliš vysoká, čo môže mať nezvratné následky.