Domov » 2020 » august
Kategórie
Domácnosť Rady a tipy Zdravie

Zatočte s alergénmi vo vašej domácnosti

Alergické reakcie nie sú ničím príjemným. Senná nádcha alebo alergie spôsobené roztočmi sú zdanlivo nekončiacim problémom, ktorý trápi až 30 % populácie. Keďže alergény sa vyskytujú nielen na lúkach, ale aj v interiéri, mnohí sa stali alergickými na svoj vlastný domov.

Na rozdiel od alergií na potraviny alebo bodnutie hmyzom sú inhalačné alergény oveľa nenápadnejším problémom. Ich prítomnosť si často neuvedomíme a celoročne sa trápime s miernymi príznakmi prechladnutia, dýchacími ťažkosťami a podobne. Ak máme v domácnosti silného alergika, problém je o to horší. Dá sa alergénov a roztočov zbaviť?

Zdroje alergénov v domácnosti

Svoju domácnosť môžete pravidelne čistiť, čím znížite množstvo alergénov okolo vás. Na povrchoch môže byť viac alergénov ako vo vzduchu. Povrchové alergény vstupujú do vzduchu napríklad vtedy, ak si sadnete na gauč alebo zavadíte o kvitnúce izbové rastliny. Hlavnými zdrojmi alergénov v interiéri sú:

  • domáce zvieratá,
  • podlahy pokryté kobercami,
  • čalúnený nábytok,
  • plyšové hračky,
  • posteľná bielizeň,
  • vlhké oblasti (kúpeľňa, kuchyňa),
  • izbové rastliny.
alergia
Medzi hlavné zdroje alergénov v domácnosti patrí čalúnený nábytok, koberce a izbové rastliny.

Časté prejavy „alergie na domácnosť”

Najčastejšími príčinami alergických reakcií sú domáce zvieratá, roztoče a spóry plesní. Medzi príznaky alergie patrí svrbenie v nose, posmrkávanie, svrbiace a slziace oči, svrbenie v krku a opuchy slizníc. Menej časté príznaky sú komplikácie pri dýchaní, zúženie dýchacích ciest, kašeľ alebo tlak na hrudi. Tieto príznaky sú zvyčajne najvýraznejšie tesne po tom, čo sa zobudíte, alebo po dlhšom čase strávenom v domácnosti.

Ako sa vyhnúť alergénom v domácnosti?

Základom je dobre vyvetraná domácnosť bez príliš vysokej vlhkosti. Otvárajte okná aspoň 2x denne a snažte sa nesušiť bielizeň vo vnútri. Dobre vetraná by mala byť aj kúpeľňa. Pozor tiež na roztoče, tie sa dokážu vo vlhkom a nedostatočne vyčistenom prostredí množiť veľmi rýchlo. Nemusíte odstraňovať všetky dekoračné tkaniny a prerábať koberce, stačí, ak budete pravidelne čistiť čalúnený nábytok, dôkladne vysávať a prať bielizeň na dostatočne vysokej teplote.

Vysávače vhodné pre alergikov

Aby vás prejavy alergie netrápili vo vašej domácnosti, investujte do kvalitného zariadenia s filtrom. Napríklad vysávač THOMAS Drybox Amfibia obsahuje okrem peľového filtra aj filter HEPA 13 a filter s aktívnym uhlím. Táto trojkombinácia filtračného systému zachytí všetok prach a alergény, ktoré sa z povrchov nedostanú naspäť do ovzdušia. Vzduch tak bude sviežejší a navyše bez zápachu. Pre alergikov sú vhodné všetky vysávače Robert THOMAS.

Domov » 2020 » august
Kategórie
Domácnosť Rady a tipy

Ako vyčistiť čalúnený nábytok do 15 minút

Či už chcete predĺžiť životnosť obľúbenej sedačky alebo oživiť retro kreslo po starých rodičoch, pravidelné čistenie (raz za sezónu) môže zachytiť nečistoty skôr, ako sa stanú súčasťou vášho nábytku. Vďaka tomuto plánu zvládnete vyčistiť čalúnený nábytok do 15 minút.

Čo budete potrebovať na čistenie čalúnenia?

Vysávač vhodný na mokré aj suché vysávanie, jemnú handričku, klasické mydlo alebo prípravok na čistenie čalúnenia. Pre čistenie staršieho alebo veľmi znečisteného nábytku môžete použiť aj kefu, alebo násadku na vysávač, ktorá sa dostane hlboko do vlákien čalúnenia.

Dôkladné vysávanie nábytku

Skôr než použijete mydlo a vodu, je potrebné z nábytku odstrániť všetky pevné nečistoty a prach. Pomocou násadky na čalúnenie robte krátke, prekrývajúce sa ťahy smerom zľava doprava, teda krížom na smer vlasu látky. Táto technika je účinná hlavne pri vysávaní semišu, žinilky a zamatu. Ak máte násadku s malou kefou, použite ju na vysávanie kombíkov, zipsov alebo výšiviek.

Vysávanie sedačky
Pri vysávaní robte krátke, prekrývajúce sa ťahy.

Ručné čistenie hlbokých škvŕn na sedačke

Ak si na sedačke alebo kresle všimnete staršiu, hlboko zažranú škvrnu, pokúste sa ju pred tepovaním odstrániť ručne. Môžete na to použiť jemnú kefku, mydlo a vodu. Ak sa škvrna nedá odstrániť obyčajným mydlom, môžete vyskúšať prášok na pranie alebo sódu bikarbónu, ktorú zmiešate s trochou vody. Všetky chemické čističe najskôr otestujte na nenápadnom mieste a uistite sa, že nespôsobujú zmenu farby látky.

Tepovanie alebo mokré čistenie nábytku

Ak máte vysávač s funkciou mokré vysávanie, tepovanie celého kusu nábytku zvládnete veľmi rýchlo. Samozrejme, môžete to urobiť aj ručne, stačí ak celú sedačku alebo kreslo prebehnete kefou s mydlovou vodou. Sústreďte sa na tie časti nábytku, na ktorých sa zachytáva najviac nečistôt – sedadlo a opierka hlavy, prípadne opierky rúk. Po ručnom tepovaní nechajte nábytok dôkladne preschnúť.

Pravidelná údržba čalúneného nábytku

Okrem hĺbkového čistenia, ktoré je vhodné vykonať raz za rok, bude dôležitá aj pravidelná údržba. Aspoň raz za týždeň čalúnený nábytok povysávajte. Sústreďte sa na medzery medzi poduškami. Vyhnite sa častému a intenzívnemu drhnutiu kefou, ktorá by mohla látku poškodiť.

Domov » 2020 » august
Kategórie
Domáce zvieratá

6 vecí, na ktoré myslieť, ak chcete šteniatko do bytu

Psy sú veľmi spoločenské zvieratá, ktoré dokážu obohatiť váš život. Vlastnenie štvornohého chlpáča ale môže byť nákladné a aj časovo náročné. O to väčšou výzvou je, ak sa chystáte chovať psa v byte. Ste pripravení zobrať na seba túto zodpovednosť? Pozrite sa na zoznam najdôležitejších vecí, ktoré potrebujete vedieť skôr, ako domov prinesiete nové šteniatko.

Pes je spoločník na celý život

Vlastniť psa je celoživotný záväzok. Zvieratko si vytvorí hlboké puto s vami a vašou rodinou. Akákoľvek zmena vlastníctva môže byť veľmi traumatická, preto by ste mali byť pripravení na zodpovednosť, ktorá sa tohto záväzku týka. Budete sa môcť postarať o zdravý a šťastný život vášho psíka aj o 10 rokov?

Vlastniť psa môže byť drahá záležitosť

Vlastnenie psa je tiež značným finančným záväzkom. Základná výbava pre psíka, strava a veterinárna starostlivosť sa môže vyšplhať na sumu 300 až 800 eur ročne. Nehovoriac o tom, ak vám psík ušpiní alebo rozbije niečo v domácnosti, čo budete neskôr musieť nahradiť.

pes
Ak si pes nevybije energiu pri hre s vami, nájde si vlastnú zábavu.

Psík potrebuje bezpečný domov

Mohlo by sa zdať, že ľudské obydlie bude pre vášho chlpáča hotovým rajom. Nebude vonku mrznúť a určite nezmokne. Pravda ale je, že psovi môže veľa vecí v byte zblížiť. Všetko, čo preňho môže byť toxické, musí byť mimo dosahu. Kľúčové veci, na ktoré treba dať pozor, sú jedovaté rastliny, plastové vrecká a chemické čistiace prostriedky.

Buďte pripravení na tréning

Šteniatka si vyžadujú školenie a tréning, pretože nebudú automaticky vedieť, že vaša podlaha nie je ideálne miesto na vykonanie ich potrieb. Majiteľ je zodpovedný za výcvik svojho psa. Vyžaduje si to čas, veľa trpezlivosti a dôsledný režim. Pripravte sa preto na to, že šteniatku sa môže stať menšia nehoda priamo na vašom koberci alebo parketách.

Upratovanie vám zaberie viac času

Ak vás už teraz nebaví vysávanie a čistenie domácnosti, vedzte, že so psíkom tieto povinnosti nezmiznú. Práve naopak. (Takmer každý) pes pĺzne 2x ročne, určite sa vám preto zíde vysávač na psiu srsť. Tie kvalitnejšie umožňujú mokré aj suché vysávanie, pričom osviežujú vzduch. Okrem srsti pozor aj na odtlačky labiek na podlahe a alergény.

Pripravte šteniatko na prítomnosť zvierat a ľudí

Socializujte svojho psíka už v malom veku. Vystavením svojho psa rôznym ľuďom a prostrediam – nehovoriac o iných psoch – sa stane stabilnejším, šťastnejším a sebavedomejším zvieraťom. Socializácia znižuje pravdepodobnosť, že sa váš pes bude báť alebo bude agresívny voči iným ľuďom a zvieratám.

Domov » 2020 » august
Kategórie
Domácnosť Rady a tipy Technológie

Osvieženie vzduchu bez chémie? Áno, zvládne to váš vysávač

Čistý a príjemne svieži vzduch chce mať vo svojej domácnosti každý. Stáva sa však, že pachy z kuchyne či kúpeľne preniknú do celej domácnosti. Používate na ich maskovanie osviežovač vzduchu? Tie môžu v uzavretom prostredí zanechávať chemické látky, ktoré budete následne vdychovať. Bežné difuzéry a osviežovače zápach neodstránia, iba na nejaký čas zamaskujú.

Zápachy, ako je napríklad cigaretový dym alebo nepríjemný pach z odpadkového koša, sa skladajú z veľmi drobných pachových častíc v ovzduší. Ak sa ich cete skutočne zabviť, nestačí ich „prestriekať” niečím voňavým. Je potrebné odfiltrovať ich z ovzdušia a tkanín, na ktorých sa v domácnosti usádzajú.

Osviežovače vzduchu môžu obsahovať mnohé nebezpečné látky, medzi inými aj benzén či formaldehyd. Aj v malom množstve spôsobujú podráždenie očí a slizníc, pri častom kontaktne s týmito látkami vznikajú závažnejšie zdravotné problémy. Existuje zdravšia alternatíva, ako sa zbaviť pachov v domácnosti? Odpoveď znie áno, a túto úlohu zvládne aj vysávač s vodným filtrom.

Ako vysávač osvieži vzduch?

Pri vysávaní s vysávačom s vodnou filtráciou dochádza k nasávaniu pachových častíc. Klasické vrecká na prach nefiltrujú dostatočne na to, aby sa častice zápachu nedostali naspäť do ovzdušia. Vodný filter umožňuje zachytenie aj tých najmenších častíc nečistôt a zápachu. Tie zostanú vo filtračnom systéme. Vzduch ktorý z vysávača vychádza je tak čistý a svieži.

Filtračný systém AQUA +

Vysávače s vodným filtrom predstavujú nový, hygienický a zdravý spôsob upratovania v domácnosti. Filtračný systém AQUA + so špeciálnym peľovým filtrom zachytáva alergény, domový prach, peľ, roztoče a iné jemné častice. Zvlhčuje ich, takže majú väčšiu hmotnosť a následne sa zachytávajú v nádrži s vodou. Po vysávaní je vzduch svieži a mierne zvlhčený. Vašu domácnosť zbaví nielen alergénov, ale aj zápachu, ktorý sa viaže na drobné nečistoty viaže.

Aqua box
Aqua box – patentovaný systém vodnej filtrácie pre vysávače THOMAS.

Odstránenie nečistôt a zápachu po zvieratách

Pes alebo mačka sú doma príjemnou spoločnosťou, ale po prechádzke často vnášajú nečistoty do domu. Odstránenie zvieracích chlpov je skutočnou výzvou pre všetky vysávače. Poradia si s tým účinné zariadenia THOMAS, ktoré vďaka vodnému filtru zachytia všetku srsť z podlahy i nábytku. Spolu s ňou zachytí všetky pevné nečistoty a prach, ako aj mikroskopické čiastočky, alergény a roztoče. Technológia vodného filtra vysávača zachytáva pachy a zabraňuje ich úniku do ovzdušia. Vysávače THOMAS sú ideálnym riešením pre majiteľov domácich zvierat.

Domov » 2020 » august
Kategórie
Domáce zvieratá Rady a tipy

Krásny kožuch po celý rok: Čo prezradí srsť o zdraví vášho psa?

Pekná, lesklá srsť nie je iba otázkou estetiky, ale i znakom dobrého zdravotného stavu vášho štvornohého priateľa. Často je to práve huňatý kožuch, ktorý môže naznačiť zdravotné ťažkosti a upozorniť vás na to, že so psíkom niečo nie je v poriadku.

Ako funguje psí kožuch?

Srsť psa slúži hlavne na to, aby ho udržala vášho v teple počas studených dní. Významnú funkciu ale má aj počas leta. V zime sa srsť „dvíha” vďaka malým svalom v koži psa (podobne ako keď máte zimomriavky), vďaka čomu dokáže udržať pri tele viac tepla. V lete pôsobí vzduch zachytený medzi chlpmi ako izolant a ochrana pred vonkajšou horúčavou.

Kvalitna výživy ovplyvňuje srsť vášho psa

Strava psa je veľmi dôležitá pre zdravie jeho kožucha. Srsť psa je z 95 % tvorená bielkovinami. Preto je dôležité, aby bol v jeho strave dostatok bielkovín. Ich nedostatok v strave zvyčajne spôsobuje, že srsť je krehká a lámavá. Pozrite sa na zloženie krmiva pre psov a uistite sa, že obsahuje dostatočné množstvo mäsa. Lacné krmivá pre psov majú často malý podiel mäsa, čo znamená, že pes v strave príjme malý podiel bielkovín a veľa „vyplňujúcej” hmoty bez výživovej hodnoty. Dobrou výživou tiež zabezpečíte, že črevná mikroflóra vášho psa bude v rovnováhe, čo povedie k lepšej imunite.

Je vypadávanie psej srsti problém?

Väčšina psov pĺzne dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Obmieňajú svoj letný a zimný kožúšok. Niektorí psi môžu pĺznuť častejšie, ale zvyčajne to závisí od veku a plemena. Niektoré plemená majú vlasovú štruktúru kožuchu (napríklad yorkshirský teriér alebo maltézsky psík) a nepĺznu takmer vôbec. Iné, so štruktúrou srsti, pĺznu v pravidelných cykloch. Pĺzne váš pes častejšie, ako je obvyklé? Ak si všimnete výrazné vypadávanie srsti alebo plešiny, obráťte sa na svojho veterinára. Môžu byť spôsobené závažnými zdravotnými problémami alebo kožnými infekciami, ktoré je potrebné liečiť.

Pĺznutie psa
Väčšina psov pĺzne dvakrát ročne, na jar a na jeseň.

V čase pĺznutia môžete psa vyčesávať každý deň. Počas roka potom stačí raz týždenne, ale samozrejme zohľadnite plemeno vášho psa. Niektoré dlhosrsté plemená vyžadujú každodennú starostlivosť. Pre krátkosrsté psy sa hodia masážne rukavice, ktoré jemne odstránia uvoľnenú srsť a navyše masírujú pokožku. Aby vás vypĺznutá srsť v domácnosti príliš netrápila, môžete psíka v tomto období okúpať. Srsť tak zostane vo vani alebo sprche. Aj napriek morkému odstraňovaniu srsti je možné vypadávanie chlpov na pohlahu a nábytok, oplatí sa preto zaobstarať si kvalitný vysávač na psiu srsť.

Starostlivosť o srsť

Kabát vám povie veľa o zdraví vášho štvornohého priateľa. Je preto dôležité, aby ste sa oň pravidelne starali. Umyte svojho psa, ak sa počas prechádzky ušpinil a je pokrytý napríklad bahnom. Psy sa nedokážu umyť samé tak, ako napríklad mačky, budete im preto musieť pomôcť. Srsť a pokožku tiež pravidelne kontrolujte. Zamerajte sa na zamotané miesta, hlavne okolo chvosta a zadných labiek, ale i uší a brucha. Skontrolujte prítomnosť bĺch, kliešťov a podobne. Niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia starostlivosť o psiu srsť:

  • Pri česaní psa postupujte od hlavy k chvostu, aby ste nevynechali žiadne miesto.
  • Kefujte vždy opatrne, pretože hrubé a drsné škrabanie môže poškodiť pokožku psa alebo bolestivo vytrhať srsť.
  • Skontrolujte, psie pazúriky nie sú príliš dlhé alebo zlomené, a ak je to potrebné, upravte ich.
  • Aby bolo čistenie trochu znesiteľnejšie, vyvolajte v psíkovi dobrý pocit pohladením či odmenou.
  • Ak nezvládate starostlivosť o srsť vášho psíka sami, využite služby psieho salónu.

Starostlivosť o psiu srsť v lete

Podobne ako ľuďom, aj psom môže byť v lete naozaj horúco. Väčšina psov nevyžaduje strihanie srsti nakrátko (môže to psovi dokonca ublížiť). V lete stačí pravidelné vyčesávanie pĺznucej srsti. V každom prípade sa uistite, že váš pes môže ležať v tieni a má čerstvú pitnú vodu. Dlhé prechádzky odložte na chladnejšie večery. Ak váš pes rád pláva, navštívte s ním jazero alebo rieku, v ktorej sa môže schladiť. V neposlednom rade nikdy nenechávajte psa v aute. Dokonca aj v tieni alebo pri otvorenom okne môže byť teplota pre vášho psa príliš vysoká, čo môže mať nezvratné následky.